Kötelezettségszegési eljárást indított Ausztria ellen januárban az Európai Bizottság azon vitatott törvény miatt, amelynek értelmében másképpen számítják az Ausztriában dolgozó uniós polgárok családi ellátásait és adókedvezményeit, ha a gyerekeik külföldön élnek.
A közösségi jog tiltja, hogy az EU valamely országa csökkentse a joghatósága alatt biztosított személyeknek járó pénzbeli ellátásokat pusztán azért, mert ők vagy a családtagjaik másik tagállamban laknak, ahogyan az állampolgárság alapján történő megkülönböztetést is. A családi ellátások mérséklése ilyen módon nemcsak megszegi a szociális biztonságra vonatkozó uniós szabályokat Ausztria, hanem sérti az egyenlő bánásmód elvét is!
“Az Európai Unióban nincsenek másodrendű munkavállalók és gyermekek. Ha az utazó munkavállalók ugyanúgy járulnak hozzá a szociális biztonsági rendszerhez, mint a helyiek, akkor ugyanolyan ellátásokat kell kapniuk, még abban az esetben is, ha gyermekeik külföldön élnek.”
Az Osztrák hatóságok rendelkezései szerint: 2019. január 1-jétől az Ausztriában munkát vállaló uniós polgárok, nem ott élő gyermekei után a családi ellátás (ausztriai családi pótlék különbözet) és a személyi jövedelemadó-kedvezmény összegét az osztrák hatóságok – a munkavállaló hazájában érvényes – árszínvonal alapján állapítják meg. Az Ausztriában dolgozó magyaroknak például csak a “rendes” családi pótlék nagyjából 56 százalékát fizetik ki a Magyarországon élő gyerekeik után. Ez nincs összhangban az uniós joggal, hogy az Ausztriában adót fizető magyar munkavállalók kevesebb Ausztriai családi pótlékot kapjanak!!